FAQ

V této sekci zveřejňuji dotazy klientů, které mohou zajímat více lidí. Své dotazy můžete také položit v části Kontakt


Lze úvěrem ze stavebního spoření refinancovat spotřebitelský úvěr?

Ano lze. Je však potřeba doložit, že byl úvěr využit v souvislosti s bydlením. Nejčastěji jde o zaplacenou fakturu datumově korespondující s poskytnutím úvěru. Možností je však více.


Od roku 2000 mám stavební spoření, na němž mám naspořeno skoro 300 000 Kč. Nyní dokončuji vysokou školu, budu pracovat a spořit si sám. Co mám se stavebním spořením udělat?

Pokud se v nejbližší době nechystáte pořídit vlastní bydlení, tak se určitě nevyplatí nechávat celou částku na stávající smlouvě o stavebním spoření, když navíc zřejmě zanedlouho naspoříte cílovou částku. Svým klientům nejčastěji doporučuji založit nové stavební spoření, kam ze starého (vypovídaného) převedou 20 000 Kč kvůli maximální státní podpoře 2000 Kč ročně - díky nižšímu zůstatku se procentuálně jedná o vyšší zhodnocení. Zbytek peněz doporučuji investovat do podílových fondů, a to v závislosti na tom, jak dlouho chce klient své prostředky zhodnocovat. Také je důležité, aby bylo možné každý rok opět převést 20 000 Kč na stavební spoření. Rozdělení do fondů je velmi individuální a záleží na vaší aktuální situaci, kterou s vámi rád proberu na osobní schůzce a zdarma pro vás připravím také finanční plán. Ten vám usnadní orientaci ve vašich penězích s ohledem na aktuální finanční situaci i plány do budoucna.


Je potřeba mít pojištěn byt, když máme hromadnou pojistku na celý dům?

Většina klientů, se kterými se setkávám, má pojištěnou pouze domácnost (tedy vybavení bytu). Pokud se však stane větší nehoda, například požár, musí se pak spoléhat na pojištění celého domu. Většina domů je však pojištěna nedostatečně - v případě velké škody by vyplacené peníze nestačili na obnovu bydlení. Příjemcem peněz z takového pojištění navíc nebudete vy, ale SVJ, které bude určovat, na co se peníze využijí. Vzhledem k tomu, že součástí bytu (nemovitosti) jsou i věci v osobním vlastnictví, například i kuchyňská linka, vestavěné skříně, bojler atd., doporučuji mít pojištěn byt i zvlášť.


Mám možnost si ze svého platu odkládat poměrně vysokou částku stranou. Jak velké rezervy bych si měl vytvořit?

Svým klientům doporučuji tři typy rezerv. Krátkodobou - ve výši přibližně trojnásobku měsíčních výdajů, poté střednědobou - devítinásobek měsíčních výdajů. Nakonec dlouhodobou, kterou má každý nastavenou jinak podle toho, čeho chce v životě dosáhnout. U všech rezerv však platí, že není vhodné ukládat si je doma pod polštářem nebo na běžném účtu. Správné rozdělení peněz je důležité proto, že chceme aby peníze pracovali pro nás - vydělávali nám.