Na co si dát pozor při výběru nemovitosti?

21.12.2019

Nejen výběr vhodného úvěru je důležitý. Jelikož se při koupi domu či bytu jedná o investici na mnoho let, často na půl života, je nutné vybírat velmi pečlivě. Jaké jsou nejčastější nedostatky?

Hluk z okolí

Při výběru svého nového bydlení se zaposlouchejte do zvuků okolí. Nemusí jít pouze o hlučné sousedy, ale třeba i o blízkost obchodního centra, k němuž budou přijíždět auta z celého města. Pokud chcete vybírat opravdu pečlivě, je vhodné navštívit lokalitu vícekrát a v různé denní doby. Velmi často se totiž stává, že si zájemci o koupi jezdí prohlížet bydlení večer, po pracovní době, tedy v čase, kdy už ruch ustává. 


Věcná břemena

U věcných břemen jde o dvě základní rizika. Jedno jsou věcná břemena, která již existují. Často jde o maličkosti jako sloupek na pozemku či možnost využívat vaši cestu před domem i sousedy. Pokud by šlo o závažnější komplikace, určitě vás úvěrující banka upozorní, či úvěr zcela odmítne. 

Druhým rizikem u věcných břemen je naopak jejich absence. Typickým příkladem je situace, kdy chcete kupovat rodinný dům k němuž vede pouze jedna přístupová cesta. Její části patří různým majitelům a vše funguje jak má. Jednoho dne se ale může kterýkoli z majitelů rozhodnout, že na svou část pozemku nikoho nepustí. Co potom? Pro tyto případy je lepší ještě před koupí zajistit věcná břemena zajišťující přístup k vaší kupované nemovitosti. 


Stáří topného systému

Často opomíjenou závadou je i stáří topení. Nemusí se totiž jednat pouze o kotel, ale i o radiátory. Velmi oblíbenou "opravou" je natřetí silnou vrstvou barvy s představou, že už je vše v pořádku. Při prohlídkách si na topení vždy sáhněte, zkuste, zda se s ním nedá příliš pohybovat a zda je bez děr a většího množství rzi.


Chybějící dokumentace, černé stavby

V minulosti se často k domům dostavovali garáže, kotelny a podobné stavby. V podstatě to nikoho nezajímalo a příliš nezajímá ani nyní. Opačný případ ale nastává ve chvíli, kdy se má nemovitost prodat. Odhadce banky vždy zjistí, které stavby jsou na pozemku legálně a které ne. Na černé stavby může být poté vydáno rozhodnutí o jejich odstranění, ale častějším případem je jejich dodatečná legalizace. Zkuste se tedy spíše s prodávajícím dohodnout, aby dal vše do pořádku, než nemovitost koupíte. 


Pro své klienty mohu zajistit i prohlídku nemovitosti technikem s mnohaletou praxí, který připraví zprávu o stavu nemovitosti. Ta bude kromě současného stavu obsahovat i předpokládaný vývoj, například nutnost výměny střechy, narůstající vlhkost a podobně. Pokud máte zájem o prohlídku ještě před koupí domu či bytu, kontaktujte mě kliknutí na tlačítko níže.