Co dělat, když během výstavby dojdou peníze?

19.03.2021

Plánujete stavbu domu a nejste si jisti, jestli vám vyjdou peníze? Nebo už stavíte a peníze docházejí? V posledních měsících je to stále častější komplikace, která je se stavbou spojená. Co s tím?

Z praxe vím, že téměř nikdy nestojí stavba domu tolik, kolik bylo původně v rozpočtu. Velmi často se stane, že je při stavbě domu potřeba "finanční injekce", aby se mohla stavba dokončit. 

Nejčastějším důvodem této komplikace je, že si klienti tvoří rozpočet sami, případně s pomocí známých, kteří před časem také stavěli. To s sebou nese dvě rizika.

Tím prvním je nezkušenost. Jednoduše řečeno, pokud není tvorba rozpočtů vaší obživou, tak to nenastavíte dobře. Je to stejné, jako si většina lidí nedokáže opravit auto nebo operovat vlastní tělo. Vlastně ani cizí. 

Druhým rizikem je růst cen. I kdybyste stavěli dům dle rozpočtu vašich známých, kteří rozpočet měli, tak je potřeba brát v potaz to, že například za posledních 5 let vzrostla cena stavebního materiálu o více, než 100 %. 

Už stavíte?

Co ale dělat, když už stavíte a v průběhu stavby dojdou peníze? To se může stát jak při financování z vlastních peněz, tak při financování hypotékou. 

Asi nejhorší možností je využití kreditních karet či kontokorentů. Je až z podivem, kolik lidí tuto možnost zkusí. Ale úrok přes 20 % je pak katastrofa v jiném rozpočtu - tom rodinném. 

O něco lepší budou neúčelové spotřebitelské úvěry, které lze v průměru získat s úrokem okolo 5-8 %. 

Jako nejvhodnější variantu volíme s klienty nejčastěji úvěry ze stavebního spoření. Ty lze získat s úrokovou sazbou okolo šesti procent a oproti častému názoru lze peníze čerpat, i když nemáte zatím stavební spoření založeno. Umožňují také mimořádné splátky, takže mohou klienti tento "dražší" úvěr splatit dříve. Takovým úvěrem můžete stavbu buď dokončit, či minimálně značně pokročit. U financování hypotékou tak zvýšíte zástavní hodnotu a banka vám může z hypotéky poslat další prostředky. 

Závěrem

Pokud plánujete stavět, poraďte se se zkušeným rozpočtářem. A v případě financování hypotékou také proberte se svým finančním poradcem, která banka bude pro váš případ ta nejlepší. Některé banky vám při stavbě pošlou třeba jen 80 % aktuální zástavní hodnoty a jiné třeba i 150 %. To může být při stavbě, kdy je zástavní hodnota ještě velmi malá, také dost zásadní. A rozdílů je více. 

Dochází vám při stavbě peníze? Zanechte mi na sebe kontakt a ozvu se vám s možností konzultace. 

Další články