Jak investuji v dnešní době?

22.05.2020

Každý den dostávám otázky na téma investic. Kam investuji, jak často a proč právě takto? Vše podstatné jsem vám sepsal do krátkého článku. 

Upozornění: jedná se pouze o můj osobní názor a můj způsob investování. Rozhodně to neznamená, že je to vhodný způsob pro všechny. Pokud máte zájem probrat vaše portfolio, neváhejte se na mě obrátit. 

Pravidelka nebo jednoráz?

Více, než kdy jindy, mi dává smysl pravidelná investice. Akciové i komoditní trhy jsou rozkolísané a nikdo vlastně neví, zda už bylo dosaženo dna nebo ne. 

Osobně se přikláním spíš k vyšší frekvenci pravidelné investice, než k většímu jednorázovému vkladu. Například u mě se zvýšila frekvence investic z měsíční na týdenní. Měsíčně tak nainvestuji přibližně čtyřikrát více peněz, ale stále rozkládám riziko a průměruji si cenu. 

Do čeho investuji?

Aktuálně investuji na třech místech. Jde o podílové fondy, drahé kovy a jednotlivé akcie. 

V podílových fondech využívám pro krátkodobou rezervu Amundi CR Krátkodobý. Nic moc na tom nevydělám, reálně díky inflaci prodělám, ale jako likvidní rezerva to poslouží lépe, než bankovní účet. 

Naopak na delší dobu investuji do poměrně dynamických fondů - Amundi Index MSCI North AmericaFirst Eagle Amundi International Fund. Tyto fondy je ale potřeba držet minimálně 8-10 let. 


U drahých kovů nakupuji jak zlaté, tak i stříbrné slitky a mince. Nějaký čas se téměř nedaly sehnat, nicméně nyní jsou již společnosti v ČR, které je mají a dají se koupit i za poměrně slušnou cenu. 


Na jednotlivé akcie využívám Revolut, protože je to pro mě spíš zábava. Aktuálně držím akcie MasterCard, Visa, Virgin Galactic, Tesla. Nehledejte v tom nic racionálního. Mám ty firmy rád a chci je v portfoliu. 

Akcie a drahé kovy považuji, i přes jejich krátkodobou kolísavost, za nejlepší dlouhodobé investice. Nebo přesněji nejkonzervativnější. Akcie z dlouhodobého pohledu poráží všechny ostatní finanční nástroje a zlato se stříbrem chrání investory před větší inflací, případně hyperinflací. Mimochodem, jsem přesvědčen, že hyperinflace se nevyhne ani nám. Třeba to nebude letos, ani za pět let. Ale historie ukazuje, že hyperinflace je čas od času všude

Alternativy

Alternativou může být samozřejmě investice do nemovitostí nebo kryptoměn. 

U nemovitostí se domnívám, že ceny ještě dostatečně nepoklesly, protože se ještě zdaleka neprojevily všechny dopady opatření proti šíření koronaviru. Můj názor je takový, že dopady pocítíme v horizontu měsíců mnohem více, než nyní. Poté to může být zajímavá doba na koupi investiční nemovitosti.

Do kryptoměn neinvestuji jednoduše proto, že jim moc nerozumím. Proto vám tu o nich nebudu nic radit. Nejsou pro mě zajímavé, a proto se o ně nezajímám. 

Máte dotazy k investicím? Klikněte na tlačítko níže a podíváme se na to.