Jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték?
Hypoteční trh trhá rekordy. Již pravidelně se měsíční objemy pohybují v desítkách miliard. Vyplatí se tak zajistit hypotéku nyní nebo chvíli počkat? Kam se pohnou úrokové sazby hypoték a jak to může ovlivnit výši splátky?
Velmi zjednodušeně lze říct, že úrokové sazby hypoték ovlivňují dva faktory. Cena peněz a konkurenční boj, bez kterého bychom již nyní měli úrokové sazby výrazně výše.
Úrokový swap, neboli cena, za kterou si mezi sebou banky půjčují, je jedním z nejdůležitějších faktorů. I proto není nezajímavé, že od loňského dubna rychle roste. Dostává se však zatím na "předcovidové" úrovně. Aktuálně se pohybujeme na ceně 1,82%. Když k tomu připočítáme rizikovou přirážku, tedy částku, kterou banka statisticky musí odepsat, a navíc marži, aby banka dlouhodobě neztrácela, je jasné, že se úrokové sazby na hypotékách nemohou pod dvěma procenty pohybovat.
Růst sazeb ale brzdí konkurenční boj, který je v posledních letech velmi silný. S příchodem menších bank musí i ty velké bojovat o klienty a nemohou si tak dovolit poslat sazby třeba ke třem procentům. To v posledních dnech zkusila mBank, ale pochybuji, že ji ostatní banky budou takto následovat.
Osobně si myslím, že můžeme letošní rok zakončit na vyšších úrovních sazeb, než jsme nyní. Na druhou stranu si nemyslím, že by byla průměrná úroková sazba vyšší, než 3,5%.
Při průměrné výši úvěru okolo 3 000 000 Kč, je pak růst například o 0,3% lépe vidět na růstu splátky. Rozdíl je totiž při třicetileté splatnosti 456 Kč každý měsíc.
Úrok vs. růst cen nemovitostí
Chcete poradit s vhodnou hypotékou? Rád pomohu a případně porovnám nabídky všech bank. Stačí vyplnit formulář níže a ozvu se vám.
Další články