Jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték?

21.05.2021

Hypoteční trh trhá rekordy. Již pravidelně se měsíční objemy pohybují v desítkách miliard. Vyplatí se tak zajistit hypotéku nyní nebo chvíli počkat? Kam se pohnou úrokové sazby hypoték a jak to může ovlivnit výši splátky?

Velmi zjednodušeně lze říct, že úrokové sazby hypoték ovlivňují dva faktory. Cena peněz a konkurenční boj, bez kterého bychom již nyní měli úrokové sazby výrazně výše. 

Úrokový swap, neboli cena, za kterou si mezi sebou banky půjčují, je jedním z nejdůležitějších faktorů. I proto není nezajímavé, že od loňského dubna rychle roste. Dostává se však zatím na "předcovidové" úrovně. Aktuálně se pohybujeme na ceně 1,82%. Když k tomu připočítáme rizikovou přirážku, tedy částku, kterou banka statisticky musí odepsat, a navíc marži, aby banka dlouhodobě neztrácela, je jasné, že se úrokové sazby na hypotékách nemohou pod dvěma procenty pohybovat. 

Růst sazeb ale brzdí konkurenční boj, který je v posledních letech velmi silný. S příchodem menších bank musí i ty velké bojovat o klienty a nemohou si tak dovolit poslat sazby třeba ke třem procentům. To v posledních dnech zkusila mBank, ale pochybuji, že ji ostatní banky budou takto následovat. 

Osobně si myslím, že můžeme letošní rok zakončit na vyšších úrovních sazeb, než jsme nyní. Na druhou stranu si nemyslím, že by byla průměrná úroková sazba vyšší, než 3,5%

Při průměrné výši úvěru okolo 3 000 000 Kč, je pak růst například o 0,3% lépe vidět na růstu splátky. Rozdíl je totiž při třicetileté splatnosti 456 Kč každý měsíc. 

Úrok vs. růst cen nemovitostí

Čekáte na lepší úrokovou sazbu? Dost možná se dočkáte a splátka by mohla být o něco nižší. Je tu však další faktor, na který většina "čekatelů" nemyslí. Tím je růst cen nemovitostí. 

Například v ústeckém kraji, kde mám většinu klientů, rostou ceny bytů velmi rychle. Konkrétně například v Teplicích vzrostla cena bytů za poslední 2 roky o 40,39%, v Ústí nad Labem o 45,81% a v Děčíně dokonce o 58,76%. Zjednodušeně řečeno - za byt v Děčíně zaplatíte o více, než polovinu více, než před 2 lety. Děčín je tak zároveň třetí v pořadí růstu cen ze všech okresů v České republice. Rychleji rostou ceny už jen v Písku a Jeseníku (zdrojem dat je Valuo.cz).

Je pak tedy na zvážení, zda čekat například rok na lepší úrokové sazby a riskovat růst cen nemovitostí. Ten risk mimochodem hraničí s jistotou. A úspora dvou desetinek za to opravdu nestojí. 

Řešením může být například hypotéka, která vám schválí výši úvěru i úrokovou sazbu jen na základě vašich příjmů a výdajů a vy pak máte určité období na hledání vhodného bytu nebo domu. S jistotou úrokové sazby pro případ, že by sazby rostly. A hlavně s jistotou, že na hypotéku dosáhnete. A bez této jistoty bych určitě nikde neplatil rezervační zálohu. Se schváleným financováním se hledá vhodný byt či dům lépe a z praxe vím, že je pak proces mnohem rychlejší. 

Chcete poradit s vhodnou hypotékou? Rád pomohu a případně porovnám nabídky všech bank. Stačí vyplnit formulář níže a ozvu se vám. 

Další články