Jak se dařilo nemovitostním fondům v roce 2022?

31.05.2023

Investice do nemovitostí jsou stále oblíbenější. Ať už formou vlastnictví bytu za účelem pronájmu, tak i formou nemovitostních fondů. A právě na jejich výkonnost v loňském roce se podíváme.

Nemovitostních fondů pro širokou veřejnost je v České republice celá řada. Nemluvě o fondech kvalifikovaných investorů, kterých je také spousta. Na první pohled by se mohlo zdát, že budou velmi podobné, ale opak je pravdou. Jejich výkonnost byla v loňském roce značně odlišná. V tabulce níže vidíme, že například MINT dokázal svým investorům peníze zhodnotit peníze více, než devíti procenty, zatímco nemovitostnímu fondu České spořitelny, se příliš nedařilo. 

Při výběru nemovitostního fondu určitě není dobré hledět jen na výkonnost. Například relativně nový fond MINT, s loňskou výkonností 9,95 %, má  objem nainvestovaných aktiv pouze 1,42 milionů korun. Oproti tomu například Investika realitní fond, s výkonem "pouze" 7,05 % má už nainvestováno přes 14 miliard. Obojí může mít vliv na další výnosy, ale také na stabilitu fondu. Za zvážení pak určitě stojí i další ukazatele, jako LTV nebo WAULT. Proto by se neměl potenciální investor rozhodovat pouze podle výkonnosti fondů. Navíc známá poučka říká, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. 

Zajímají vás investice do nemovitostních fondů? Pak vás určitě zaujme i můj eBook, který se tomuto tématu věnuje. Najdete v něm nejen pohled na výkonnost, ale také na stabilitu a další důležité parametry jako LTV či WAULT, které stojí za zvážení. Stáhnout si jej můžete zdarma zde. Případně mi zanechte kontakt ve formuláři níže a brzy se vám ozvu. 

Další články

Dislaimer: tento článek neposkytuje investiční poradenství ani žádná doporučení. Je pouze vyjádřením názorů autora. Před investicí je potřeba zvážit rizika, daňové a právní otázky a mnoho dalšího. Nejlépe s odborníkem.