Jaké stavební spoření vybrat a jak ho správně nastavit?

09.10.2020

Chcete ještě letos stihnout státní příspěvek na stavebním spoření? Podle čeho se rozhodovat při jeho založení a na co si dát pozor?

Úrok a státní příspěvek

Státní příspěvek je u všech stejný. Dá se říct, že jde o deset procent z toho, co v daném roce vložíte na své spoření. Nejvíce můžete dostat 2 000 Kč za rok, což tedy odpovídá vkladu 20 000 Kč. 

Státní příspěvek si můžete i tzv. předspořit. Například pokud v jednom roce vložíte 40 000 Kč, dostanete 2 000 za aktuální i následující rok. Vždy ho však dostáváte postupně, tedy opět maximálně 2 000 v jednom roce. 

Úroky mají dnes všechny stavební spořitelny stejné a pohybují se maximálně na úrovni 1%. Není to moc, ale pokud jste opravdu velmi konzervativní investor a nesnesete jakékoli kolísání, je pro vás stavební spoření stále lepší, než například běžný účet. Na něm by měla ležet pouze rezerva na náhlé výdaje. Svým klientům radím výši rezervy okolo dvojnásobku měsíčních výdajů. Vše nad to je vhodné uložit například právě do stavebka. 

Cílová částka

Stavební spoření umožňuje nastavit různé cílové částky, což je v podstatě maximum, kolik můžete naspořit. Mohlo by se tedy zdát, že je vhodné nastavit spíše vyšší, než nižší cílovou částku. Není to ale pravda, protože z výše cílové částky se běžně určuje výše poplatku za založení takové smlouvy. Zpravidla jde o 1% z cílové částky. 

Za sebe doporučuji cílovou částku maximálně 200 000 Kč, protože více stejně nemá smysl kvůli nízkému úročení. Taková cílová částka bohatě stačí, protože za šest let, což je minimální doba, na kterou se smlouva uzavírá, naspoříte po dvaceti tisících 120 000 Kč, 12 000 Kč vám přidá stát a něco dostanete na úrocích. 

Více, než 20 000 Kč nemá smysl spořit, protože větší státní příspěvek stejně nedostanete a vaše peníze nad tuto hranici se pak tedy již jen klasicky úročí - běžně tou sazbou 1%. A blokovat si peníze na šest let kvůli jednomu procentu nevidím jako nejlepší nápad. 

Poznámka: dejte si pozor, pokud vám váš poradce bude radit uzavírat vyšší cílovou částku. Mnohdy je motivován provizí, která se většinou rovná výši vašeho poplatku. 

Stavební spořitelna

A kterou stavební spořitelnu vybrat? V praxi rozhoduje jen vaše spokojenost s poradcem a akce, které spořitelny občas mívají. V těch umí vstupní poplatky do jisté míry odpustit. 

Poradím vám

V případě jakýchkoli dotazů mě neváhejte kontaktovat. A v případě zájmu o stavebko vám ho samozřejmě zajistím zdarma, bez zmiňovaného vstupního poplatku. 

Chcete dostat informaci, až napíšu další článek? 

Stačí kliknout na tlačítko níže.

Další články