K čemu je dobré pojištění dětí a kdy ho sjednat?

14.10.2020

Má vaše dítě často úrazy? Je často v nemocnici? Uvažujete o pojištění dětí? Pojďme se podívat na to, co vše lze pojistit a zda to má smysl...

Často se setkávám s klienty, kteří chtějí mít své děti pojištěné pro případ úrazů, hospitalizací a podobně. Podívejme se tedy na jednotlivá rizika podrobně. 

Úrazy

Nejvíce se rodiče ptají na "úrazovky". Je to tím, že z nich je nejčastěji plnění - tedy případ, kdy pojišťovna peníze vyplácí. V určitých situacích se pojištění pro případ úrazu vyplatí, ale je vždy potřeba si říct, zda úraz dítěte jakkoli ohrožuje rodinný rozpočet. Pokud ne, není v podstatě potřeba úraz pojišťovat. Na druhou stranu chápu argument klientů, kteří "z té pojistky chtějí něco dostat". 

U úrazů pojišťujeme ještě trvalé následky úrazu, což je naopak něco, co je vhodné mít pojištěné vždy. Jedná se o nevratná poškození těla, kdy se získané peníze od pojišťovny mohou hodit na nejrůznější léčby.  

Hospitalizace

Dalším častým rizikem na pojistných smlouvách je hospitalizace. Opět však nemá jít o peníze navíc, ale spíše o pokrytí výpadku příjmu. Často totiž s dítětem musí být v nemocnici jeden z rodičů, který se tak nemůže věnovat svému zaměstnání nebo podnikání. Dva dny asi nic moc neohrozí, ale pokud by se jednalo o delší dobu, může to již rozpočet dost narušit. 

Obdobně se chová pojištění, ze kterého se plní v případě ošetřování člena rodiny (OČR), což je aktuálně dost velké téma. 

Závažná onemocnění

Osobně mám své děti nejvíce pojištěné právě na závažná onemocnění? Víte proč? 

Je to proto, že pro ně chci, v případě diagnózy závažnější nemoci, co největší obnos peněz pro zaplacení té nejlepší možné léčby. Třeba lepší, než jakou kryje klasické zdravotní pojištění. Jednat se může například o vážné nemoci srdce, obrnu, encefalitidu nebo třeba hluchotu a další onemocnění. 

Další rizika

Dále se lze pojistit například pro případy snížené soběstačnosti, invalidity z mládí a další rizika. 

Pojištěný rodič

Všem klientům říkám, že základem pojištění dětí, je pojištěný rodič. V případě nenadálé události rodiče je nutné zajistit příjem, bez kterého by nebylo ani z čeho platit dětské pojištění. A nejen to. Nikdo určitě nechce, aby jeho dítě jakkoli strádalo, pokud se rodiči něco stane. A proto je důležité pojistit nejen dítě, ale i rodiče. Zejména pro případy vážných rizik, jako jsou smrt, invalidita, trvalé následky úrazu a závažná onemocnění. 

Shrnutí

Obecně radím klientům pojišťovat ta rizika, která je ohrožují nejvíce. Zkuste se zamyslet, jak moc vás a váš příjem ohrožuje zlomená ruka, pár dní v nemocnici nebo například výpadek příjmu na více měsíců či invalidita, při které vám nejen klesne příjem, ale i stoupnou nutné výdaje. 

Další články