Kam dnes uložit peníze na krátkou dobu?

26.10.2022

Máte obnos peněz, který budete pravděpodobně v příštím roce potřebovat, ale chcete zmírnit dopady inflace? Pojďme se podívat na tři nejčastější způsoby uložení peněz. 

S inflací na úrovni 18 % (září 2022 y/y) je nezbytně nutné přemýšlet nad uložením krátkodobé rezervy a peněz s využitím v příštím roce. Pakliže naše peníze ztrácí za poslední rok téměř pětinu jejich hodnoty, už nestačí nechat je ležet na běžném účtu v bance. 

Běžné účty a hotovost

Běžné účty a hotovost mají své výhody a nevýhody. Výhodou je jednoznačně jejich rychlá dostupnost. Prakticky okamžitě je můžete využít a v případě potřeby si za ně ihned cokoli koupit. 

Nevýhodou ale je fakt, že nenesou žádný výnos a 18% inflace je tak znehodnocuje. Osobně považuji za správné mít v hotovosti nebo na účtu jen peníze, které v daném měsíci plánuji využít. 

Spořící účty

Na spořící účet je pak vhodné uložit peníze, které plánuji využít o měsíc později nebo jde o krátkodobou rezervu, kterou mohu kdykoli potřebovat. Může jít například o peníze na případné opravy spotřebičů, auta a podobně. Rezerva ve výši výdajů na jeden měsíc bude dostačující. 

Krátkodobé fondy

Alternativou na delší období mohou být krátkodobé podílové fondy. S růstem úrokových sazeb ČNB vzniklo hned několik fondů, které peníze investorů právě u ČNB ukládají na tzv. repo operace. Jde tak o velmi bezpečnou investici, na škále 1-7 jde o "jedničku", tedy o investici s bezpečností na úrovni stavebního spoření nebo právě spořících účtů. Dá se říct, že pokud nezkrachuje český stát, nemůže investor o své peníze přijít. 

Výhodou pak je kromě bezpečnosti i zhodnocení, které okamžitě reaguje na vývoj repo sazby ČNB. Aktuální repo sazba je nyní 7 % a fondy na ní navázané svým klientům vyplácí výnos ve výši 6-6,5 %. (údaj k 26.10.2022). Pokud ČNB na svém zasedání úrokové sazby zvýší, vzrostou okamžitě i výnosy investorům. Pokud naopak své sazby sníží, sníží se i výnos investorů. Nikdy ale ne zpětně a v praxi si neumím představit situaci, kdy by na takovéto investici mohl klient peníze prodělat. 

Chcete se poradit ohledně vaší konkrétní situace? Zanechte mi na sebe kontakt a brzy se vám ozvu. 

Další články