Kam dnes uložit peníze na krátkou dobu?

29.03.2023

Máte obnos peněz, který budete pravděpodobně v letošním či příštím roce potřebovat, ale chcete zmírnit dopady inflace? Pojďme se podívat na tři nejčastější způsoby uložení peněz. 

Ačkoli již nemáme inflaci nad úrovní 15 %, tak i s tou blížící se 10 % je nezbytně nutné přemýšlet nad uložením krátkodobé rezervy, případně peněz s plánovaným využitím v příštím roce. Pakliže naše peníze ztrácí za poslední rok šestinu jejich hodnoty, už nestačí nechat je ležet na běžném účtu v bance. 

Běžné účty a hotovost

Běžné účty a hotovost mají své výhody a nevýhody. Výhodou je jednoznačně jejich rychlá dostupnost. Prakticky okamžitě je můžete využít a v případě potřeby si za ně ihned cokoli koupit. 

Nevýhodou ale je fakt, že nenesou žádný výnos a vysoká inflace je tak znehodnocuje. Osobně považuji za správné mít v hotovosti nebo na účtu jen peníze, které v daném měsíci plánuji využít. 

Spořící účty

Na spořící účet je pak vhodné uložit peníze, které plánuji využít o měsíc později nebo jde o krátkodobou rezervu, kterou mohu kdykoli potřebovat. Může jít například o peníze na případné opravy spotřebičů, auta a podobně. Rezerva ve výši výdajů na jeden měsíc bude dostačující. Výhodou spořících účtu je nepochybně dostupnost peněz. V případě potřeby je máte prakticky ihned k dispozici. Nevýhodou jsou pak častá pásma úročení, kdy se inzerovaná zvýhodněná sazba vztahuje jen na vklady například do 200 000 Kč. 

Zapomínat bychom neměli ani na fakt, že slibovaný úrok je před zdaněním. Například při úroku 5 % dostane klient jen 4 250 Kč. Zbývajících 750 Kč si vezme stát.

Krátkodobé fondy

Alternativou mohou být krátkodobé podílové fondy. S růstem úrokových sazeb ČNB vzniklo hned několik fondů, které peníze investorů právě u ČNB ukládají na tzv. repo operace. Jde tak o velmi bezpečnou investici, na škále 1-7 jde o "jedničku", tedy o investici s bezpečností na úrovni stavebního spoření nebo právě spořících účtů. Dá se říct, že pokud nezkrachuje český stát, nemůže investor o své peníze přijít. 

Výhodou pak je kromě bezpečnosti i zhodnocení, které okamžitě reaguje na vývoj repo sazby ČNB. Aktuální repo sazba je nyní 7 % a fondy na ní navázané svým klientům vyplácí výnos ve výši 6-6,5 %. (údaj k 8.8.2023). Pokud ČNB na svém zasedání úrokové sazby zvýší, vzrostou okamžitě i výnosy investorům. Pokud naopak své sazby sníží, sníží se i výnos investorů. Nikdy ale ne zpětně a v praxi si neumím představit situaci, kdy by na takovéto investici mohl klient peníze prodělat. 

Rozdíl mezi spořícím účtem a "repofondy"

Na obrázku vidíte dvě situace. V obou případech klient ukládá 100 000 Kč. V jednom případě zvolí spořící účet s úrokem 5 %. Banka peníze vezme a uloží u České národní banky. Za to dostane úrok ve výši 7 %. Logicky tak bance zbydou 2 000 Kč, 750 Kč si vezme stát na dani a klient dostává úrok ve výši 4 250 Kč. 

Ve druhém případě uloží klient stejných 100 000 Kč na repofond. Investiční společnost peníze vezme a úplně stejně jako banka, uloží peníze u České národní banky, za úrok 7 % ročně. Běžně si ale společnost bere svůj "podíl" jen ve výši 0,5-0,75 %. V nejhorší variantě si tak nechá 750 Kč a klientovi vyplácí 6 250 Kč. A daň? Existují situace, kdy tyto výnosy není nutné danit. Zcela legálně. Pokud vás to více zajímá, dejte mi vědět a rád vám poradím. 

Klienti s investicí v minimální výši jeden milion korun mohou využít i podobný fond ve verzi pro kvalifikované investory. 

Chcete se poradit ohledně vaší konkrétní situace? Zanechte mi na sebe kontakt a brzy se vám ozvu. 

Další články