Na podání přiznání k dani z nemovitosti máte čas do konce ledna

18.01.2022

Blíží se konec ledna a to je doba, kdy se podává přiznání k dani z nemovitosti. Pokud tedy vlastníte byt, dům nebo třeba garáž a dosud jste přiznání nepodávali, zbystřete. 

Kdo musí platit daň z nemovitosti?

Daň z nemovitosti platí každý, kdo vlastní byt, dům, garáž nebo pozemek. 

Kdo musí podávat daňové přiznání?

Každý, kdo jej ještě k dané nemovitosti v minulosti nepodával. Typicky jde o lidi, kteří se stali vlastníky nemovitosti v uplynulém roce. Pokud vlastníte nemovitost déle, již jste daňové přiznání pravděpodobně podávali v některém z předchozích let. 

Z toho vyplývá, že ten, kdo jej podal loni nebo ještě dříve, ho již podávat nemusí. V takovém případě jen přijde domů složenka k zaplacení příslušné částky. Zaplatit lze samozřejmě i bankovním převodem. 

Podat daňové přiznání musíte i pokud jste například přistavovali nebo nemovitost prodali. 

Termíny

Daňové přiznání je potřeba podat do 31.1. a to v místě, kde se nemovitost nachází. Pokud jste například koupili investiční nemovitost jinde, než bydlíte, musíte si udělat výlet. 

Druhým důležitým termínem je 31.5., což je datum, do kdy musí být příslušná daň zaplacena. V případě, že by platba přesahovala částku 5 000 Kč, můžete zaplatit první část do 31.5. a druhou do 30.11.

Jak podat daňové přiznání?

Nejjednodušeji online zde: https://adisspr.mfcr.cz/pmd/home. Přihlášení probíhá přes datovou schránku nebo identitu občana - typicky přes Bank ID (bankovní identitu), což je snad nejjednodušší způsob přihlašování. 

Pokud máte rádi papír, můžete využít formulář, který přikládám níže. 

Disclaimer: nejsem daňový poradce. Tento článek vznikl pouze jako základní pomoc pro mé klienty a veřejnost. 

Další články