Nejčastější chyby při pojišťování majetku - 2. díl

14.06.2016

V první díle jsme se podívali na podpojištěné smlouvy a na záměny nemovitosti s domácností. Nyní se podívejme na další možnosti, jak může být pojištění špatně nastaveno.

Pokud jste nečetli, podívejte se také na 1. díl Nejčastějších chyb při pojišťování majetku

Špatně zvolená rizika

Pokud budete chtít levné pojištění, většinou to nebude problem. Na druhou stranu bude vaše pojištění pokrývat pouze několik málo rizik. Například budete pojištěni proti živelným nebezpečím, ale už ne pro případ vandalismu, povodně či kráděži. Zejména pojištění pro případy povodně a záplavy vyžadují často připojištění a základní nastavení pojištění je nepokrývá.

Dlouho neaktualizovaná smlouva

Tento bod souvisí s podpojištěním, které jsme rozebírali v prvním dílu. Představte si situaci, kdy máte pojištění dům na 2 000 000 Kč a provedete rekonstrukci, díky níž vzroste cena vaší nemovitosti na 2 500 000 Kč. V tu chvíli máte již špatně nastavenou pojistnou částku. Většina klientů toto ale vůbec nevnímá a chybu zjišťují až ve chvíli, kdy má pojišťovna vyplatit plnění.

Stejný problém nastává i ve chvíli, kdy vám pojišťovna sice vyplatí prostředky na opravu, ale vlivem inflace již potřebujete vyšší částku. Peníze od pojišťovny vám tedy nepokryjí náhradu škody.

Absence asistenčních služeb

Na silnicích je již zcela běžné využívání asistenčních služeb. Pokud jste účastníkem dopravní nehody a vaše auto nebude pojízdné, pravděpodobně asistenční služby využijete.

Některé pojišťovny nabízejí zdarma ke svému pojištění právě tyto asistenční služby, které vám pomohou například v případě, že si zabouchnete doma klíče nebo se vám doma třeba přemnoží hlodavci. Velmi dobrou součástí je i náhradní ubytování, pokud je vase bydlení dočasně neobyvatelné.

Na českém trhu lze nalézt i pojišťovnu, která za vás bude splácet hypotéku, pokud se s vaším domem něco stane. Nemusíte tak řešit, kde budete přespávat a namísto toho se můžete plně soustředit na opravy domu.


Chcete se na něco zeptat? Napište mi