Je dobré mít dluhy nebo ne? Není dluh jako dluh

07.08.2019

Někdo dluží 100 000 Kč a může říct, že má špatný dluh, který zatěžuje jeho rozpočet. Někdo naopak může dlužit třeba 3 000 000 Kč a jeho rozpočtu to naopak pomáhá. Jak je to možné? 

Nejdříve je potřeba si uvědomit, že existují různé dluhy. V tomto článku rozeberu rozdíly mezi tzv. dobrým a špatným dluhem.

Špatný dluh

Za špatný dluh považuji dluhy, které nám nepřinášejí žádný užitek nebo peníze navíc. Typickým příkladem jsou úvěry na vánoční dárky nebo na dovolenou, které pak splácíme do dalších vánoc nebo dovolené. Někdy ještě déle. Tyto úvěry se poskytují zpravidla s úrokovými sazbami přes 7%, ale často i s úrokem okolo 15%. Těchto úvěrů je potřeba se co nejdříve zbavit, protože vám nepřinášejí žádný užitek a stojí váš rozpočet mnoho peněz.

Pokud máte více takových dluhů, měli byste uvažovat o konsolidaci, která vám může snížit placené úroky i měsíční splátky. Vždy záleží na konkrétním případu.

Dobrý dluh

Za dobrý dluh lze považovat například hypotéku na bydlení, díky níž platíte méně, než kdybyste měli nemovitost pronajatou, případně máte v nemovitosti nájemníka, který vám hypotéku splácí formou svého nájmu. Jako příklad uveďme, že si můžete buď pronajmout byt 3+1 v ceně 1 milion korun za 5 000 Kč měsíčně. Pokud si ale můžete půjčit 1 milion korun za 3 800 Kč měsíčně, sníží naopak tento dluh vaše měsíční výdaje a navíc budete bydlet ve svém.

Kreditní karty

Trochu samostatně stojí kreditní karty. Ty totiž můžeme považovat za dobré i špatné dluhy. Kreditní karty často nabízejí benefity, jako je prodloužená záruka zdarma, pokud danou věc zaplatíte touto kartou. Dále je příjemný benefit i vracení části utracených peněz třeba na penzijní spoření nebo různá pojištění zdarma. O dobrý dluh se v takových případech jedná, pokud karta nabízí tzv. bezúročné období. Zpravidla bývá dlouhé okolo 45 dní a pokud utracené peníze v tomto období vrátíte, nezaplatíte ani o korunu navíc na úrocích.

Špatným dluhem se kreditní karta stává, pokud bezúročné období nevyužijete a splácíte utracené peníze delší dobu. Úroky na kreditních kartách jsou okolo 20% a v takovém případě byste měli uvažovat o konsolidaci, podobně jako u špatných spotřebitelských úvěrů.

Máte nevýhodné úvěry a chcete nezávazně spočítat, kolik vám mohu ušetřit? Klikněte na tlačítko níže a podíváme se na to.