Proč není propad akcií o 10 % žádnou katastrofou?

27.01.2022

Akciové trhy letos po delší době straší investory. Jak moc je propad od 10 a více procent vážnou komplikací?

Dnes to bude hlavně o grafech. Na tom prvním vidíte vývoj indexu S&P500 za letošní rok. Pro začínající investory dodávám, že S&P500 je v podstatě graf vývoje pěti set největších amerických firem na jednom místě. 

Z tohoto grafu by se mohlo zdát, že je pokles skutečně velký.

Na druhém grafu je stejný index, jen není pouze za letošek, ale za posledních 6 měsíců. Tam už vidíme, že je index jen v mírné ztrátě. 

Na třetím grafu je opět index S&P500, ale teď už za posledních 12 měsíců. Začíná být vidět, že propad sice není zrovna nejmenší, ale žádná katastrofa už to není. 

Čtvrtý graf ukazuje opět S&P500, ale teď už na pětiletém horizontu. Zde už jasně vidíme nejen to, že nejde zdaleka o největší propad cen akcií, ale hlavně to, že nejde o jediný propad. 

A na posledním grafu máme stejný index, tentokrát od roku 1982. V podstatě je vidět, že propad o 10-15 % přichází v průměru každých pět let. A akcie zpravidla se relativně rychle vzpamatují a překonávají svá maxima. 

Tímto článkem jsem chtěl jen říct dvě věci

  • zaprvé, držte akcie dlouhodobě a ne jen na krátkodobou spekulaci. Z dlouhodobého pohledu jsou akcie nejvýnosnější investicí. 
  • a za druhé, mějte kvalitní investiční plán. Takový, který počítá i s propady, s vašimi cíli, vaším investičním horizontem. Pokud nevíte, jak takový plán sestavit, poraďte se s investičním poradcem. 


Všechny grafy pochází https://www.google.com/finance/quote/.INX:INDEXSP 

Disclaimer: tento článek nelze v žádném případě považovat za investiční poradenství. Vše výše uvedené jsou pouze názory autora. Před investicí se nezapomeňte poradit se specialistou na investice, se kterým si určíte cíle a investiční plán. Nezapomínejte ani na daňové záležitosti.


Chcete poradit, jak rozložit (nebo založit) své investiční portfolio? 

Vyplňte formulář níže brzy se vám ozvu. 

Další články