Proč nyní dokupuji stříbro a jaký očekávám jeho růst?

14.04.2020

Během současné krize se otevřela možnost zajímavých výnosů na mnoha aktivech. Sám dokupuji jak jednotlivé akcie, podílové listy, tak i zlato a právě stříbro. Proč to dělám a co tím sleduji?

Edit 23.4.2020 - již opět lze nakupovat i stříbrné slitky za rozumnou cenu

Krize může být pohroma i příležitost. Nebo pro každého něco. Krize vždy postihne nepřipravené, zatímco připravení na ní mohou vydělat. Pojďme se podívat na to, jak své šance můžeme zvýšit. Mimochodem, investice do drahých kovů už dávno není jen pro velké investory. Investovat do drahých kovů lze už od 500 Kč měsíčně.  

Důvod pro nákup zlata a stříbra č. 1 - Inflace

Vzhledem k masivnímu "tisku peněz" očekávám výrazně vyšší inflaci, než na kterou jsme zvyklí. Kvantitativní uvolňování, nákup dluhopisů, helicopter money v USA a někdy možná i blíže. Měnová zásoba se neuvěřitelně rychle zvětšuje. To vše jsou aspekty, které povedou dřív nebo později k velmi vysoké inflaci a chci se proti ní ochránit. A právě drahé kovy dobře reagují na rostoucí inflaci. 

Důvod pro nákup zlata a stříbra č. 2 - Rostoucí poptávka

Minimálně po stříbře poptávka neustále roste. Je to způsobeno zejména tím, že kromě šperků se využívá zejména v průmyslu. A to tak, že průmysl spotřebuje přibližně 70% veškeré produkce stříbra. Dnes najdeme stříbro všude kolem sebe - v telefonech, televizích, v chirurgických nástrojích, ale třeba i v oblečení. Jelikož tedy nejde o "obyčejný šperk", očekávám, že poptávka po tomto kovu nadále poroste. 

Nicméně i zlato se používá v průmyslu. Například v čipech v telefonech. I zlatu tak dává jeho využití slušnou šanci k růstu. 


Důvod pro nákup zlata a stříbra č. 3 - Světové zásoby vytěženého stříbra klesají a růst těžby nemůže růst donekonečna

Při současném tempu produkce a spotřeby stříbra, by mělo kompletně dojít do dvaceti let. Nula, stříbro nebude. 

Nemyslím si ale, že se to stane. Stříbro bude muset výrazně podražit a tím se otevřou možnosti těžby s vyššími náklady, které by dnes byly ztrátové. Unce stříbra (31,1 gramu) se dnes těží s náklady okolo 10 dolarů. Dlouhodobě to není udržitelné. 


Důvod pro nákup zlata a stříbra č. 4 - Dříve nebo později přijde další krize

Osobně bych si vsadil na to, že ačkoli aktuální koronavirovou krizi zvládneme, dříve nebo později musí přijít další, větší. Může jít jak o podobnou nemoc, která se díky globalizaci může opět velmi rychle šířit, tak i o jiný aspekt, který nyní neumíme domyslet. Taková černá labuť, jako byl právě spouštěč současné krize. Vždyť kdo z nás ještě na konci roku věděl, co je koronavirus?


Důvod pro nákup zlata a stříbra č. 5 - Říká to i Robert Kiyosaki na svém Twitteru

I slavný investor Robert Kiyosaki nabádá k nákupu fyzických drahých kovů. Obzvlášť hodně upozorňuje právě na rostoucí měnovou zásobu, kterou zmiňuji v důvodu č. 1. 

Robert Kiyosaki naopak varuje před nákupy "papírového" zlata, které je v podstatě jen slib, že někdy v budoucnu něco dostanete. 

Očekávaný růst vidím zejména v dlouhodobém horizontu, který je podle mě na stříbro nejlepší. Nejsem intradenní trader a i kdybych byl, tak bych si nezvolil stříbro. Dovedu si představit zhodnocení stříbra i desetinásobně, během následujících let. I kdybychom ale byli při zemi a očekávali zdvojnásobení například během pěti let, bylo by to stále pěkné zhodnocení. Sám ale věřím vyššímu tempu růstu. 


Tímto článkem vůbec nechci říct, že investice do stříbra je jediná správná možnost. Jen mi stříbro a zlato dávají dobrou možnost diverzifikovat své portfolio, ve kterém ale nezapomínám právě ani na zmiňované akcie či dluhopisy. I když s dluhopisy opatrně. O tom ale až jindy.


Tento článek vyjadřuje osobní názory autora a nelze je považovat za investiční doporučení nebo poskytnutou radu.