Proč nyní klesají akcie a co s tím můžete dělat?

21.01.2022

Od počátku roku můžeme sledovat pokles hodnoty akcií, zejména v USA. Co to způsobilo a kam až mohou trhy poklesnout?

Od počátku roku můžeme na akciových trzích vidět klesající křivky, což je něco, na co jsme si za poslední roky odvykli. Proč to tak nyní je?

Důvody

Jako hlavní důvod poklesu amerických akcií vidím zejména očekávání růstu úrokových sazeb. FED (obdoba naší ČNB) plánuje letos několikrát úrokové sazby zvyšovat, ačkoli téměř jistě ne tak skokově, jako u nás. A jelikož mnohé firmy v posledních letech financovali svou expanzi pomocí úvěrů, bude mít navýšení úrokových sazeb jednoznačně vliv na jejich bilanci - zjednodušeně řečeno budou platit na úrocích víc. To se musí negativně promítnout do jejich hodnoty. 

Tento fakt je nejvíce znát na indexu Nasdaq, který sdružuje technologické společnosti, které jsou právě nejčastěji financované cizími zdroji. Nasdaq je k dnešními dni -10,60% (YTD). 

Druhým důvodem může být růst výnosů amerických státních dluhopisů, které stouply z prosincových 1,4 % p.a. na 1,8 % p.a. Pro některé investory je to zajímavý růst a mohou tak přesunout část peněz z akciových titulů právě do těchto dluhopisů. 

Mimochodem, je otázkou, zda z nějaké menší části není růst výnosů na dluhopisech i důvodem poklesu Bitcoinu, který se dostal na nejnižší úroveň od srpna 2021. Část investorů bude více a více opouštět rizikové investice, pokud bude možné získat jakž takž rozumný výnos na bezpečnějších aktivech. 

Vývoj ceny Bitcoinu za posledních 5 let. Zdroj: google.com/finance 

Jak moc to vadí?

Záleží na tom, jak dobře máte portfolio nastavené. V případě, že máte diverzifikované portfolio a před sebou dostatečně dlouhou dobu, než budete prostředky potřebovat, není potřeba nic moc řešit. Při pohledu na graf indexu S&P500 za posledních 5 let například vidíme, že zdaleka nejde o jediný pokles na trhu. 

Index S&P500 za posledních 5 let. Zdroj: google.com/finance 

Co s tím?

Prakticky nic. Pokud máte dobře nastavené investiční cíle, neměl by takový pokles nijak dlouhodobě ovlivnit vaši investici. Jelikož je do akcií vhodné investovat s horizontem 8 a více let, je velmi pravděpodobné, že hodnota vaší investice nebude tímto poklesem ovlivněna. 

V případě, že budete prostředky potřebovat za méně, než zmiňovaných 8 let, měli byste mít peníze rozložené ve více typech aktiv - například v dluhopisech, ale třeba i v termínovaných vkladech atd. Opět platí - nejdůležitější jsou cíle a plán a proto nelze říci obecné doporučení, které bude platné pro všechny investory. 

Čas dokoupit?

Klienti se mě často ptají, při jakém propadu je vhodné dokupovat další akcie a jiné cenné papíry. Ačkoli i toto může být individuální, obecně používám pravidlo, že dokupuji při propadu o 10 % a poté při každém dalším o 5 %. Není tedy vhodné zbavit se veškeré hotovosti při prvním menším poklesu. Může se vám hodit při dalších poklesech v budoucnosti. 

Pokud investujete pravidelně, například měsíčně, dokupujete se slevou automaticky a nemusíte nic řešit. 

Otočí se to?

Nikdo nedokáže přesně říct, kde se pokles zastaví. Osobně se domnívám, že pokles může v roce 2022 ještě pokračovat, zejména kvůli dlouho přehlíženým rizikům. Nicméně, křišťálovou kouli nemám. Jedinou jistotou tak zůstává právě zmiňovaná diverzifikace, správně nastavené cíle, plán a časový horizont. 

Neexistuje samozřejmě žádná hranice, kam až může trh klesnout, nicméně pro dlouhodobého investora jde pouze o dočasné změny. 

Disclaimer: tento článek nelze v žádném případě považovat za investiční poradenství. Vše výše uvedené jsou pouze názory autora. Před investicí se nezapomeňte poradit se specialistou na investice, se kterým si určíte cíle a investiční plán.  Nezapomínejte ani na daňové záležitosti. 

Chcete poradit, jak rozložit (nebo založit) své investiční portfolio? Vyplňte formulář níže a potkáme se na videohovoru. 

Další články