Vláda chystá změny v penzijním spoření. Budete i dále získávat státní příspěvek?

16.06.2023

Vláda chystá změny v oblíbeném penzijním spoření. Její snahou je motivovat lidi k vyšším úložkám a tím i k vytvoření větší rezervy na důchod. Malé měsíční částky, které si většina lidí odkládá, totiž náklady v penzi ani v nejmenším nepokryjí. Průměrná měsíční úložka je nyní 844 Kč. Mnoho klientů tak bude muset měsíční investici navýšit, jinak již nebude dostávat státní příspěvky, které jsou pro většinu lidí motivací k tomuto typu spoření. 

Jak je to nyní?

Současná situace je taková, že pro získání státního příspěvku stačí zasílat měsíčně na účet Doplňkového penzijního spoření alespoň 300 Kč. V takovém případě dostanete od státu každý měsíc 90 Kč. Za každou stovku vašeho příspěvku navíc dostanete od státu o 20 Kč více. Maximálně pak 230 Kč měsíčně při tisícovce vaší úložky. 

Penzijko je ale výhodné i pro lidi, kteří spoří více, než 1 000 Kč měsíčně. Vše v pásmu 1 001 -  3 000 Kč si totiž mohou odečítat z daní a mohou tak získat ročně ještě 3 600 Kč navíc. 

Co se změní?

Nově již nebude na státní příspěvek stačit měsíční úložka 300 ani 400 Kč. Jenže do 500 Kč dnes spoří třetina lidí. Pro státní příspěvek ve výši 100 Kč bude potřeba vkládat právě alespoň 500 Kč. Na druhou stranu se zase zvýší maximální příspěvek, což může být zajímavé pro ty, kteří chtějí spořit více, než 1 000 Kč měsíčně. Dosud byl nejvyšší příspěvek 230 Kč za tisícikorunovou úložku. Nově bude nejvyšší příspěvěk 340 Kč při měsíčním vkladu 1 700 Kč. Daňové úlevy se pak budou uplatňovat právě od 1 700 Kč měsíčního vkladu. 

Co teď?

Pokud spoříte méně, než 500 Kč měsíčně a chcete i nadále dostávat státní příspěvky, navyšte si úložku. To je potřeba udělat dodatkem ke smlouvě a následným navýšením trvalého příkazu. 

Pokud si spoříte 1 000 Kč pro maximální příspěvek, zvažte, zda chcete dostávat vyšší příspěvek státu. 

A pokud ještě penzijní spoření nemáte, podívejte se na můj Velký přehled penzijních fondů, který vám s výběrem pomůže. 


Tak jako tak vám s nastavením vašeho penzijního spoření rád poradím. Zanechte mi na sebe kontakt a brzy se vám ozvu.