Zhodnocení penzijních fondů v roce 2023

11.01.2024

Jak si vedl váš penzijní fond v roce 2023? S velkou pravděpodobností lépe, než v roce předcházejícím! Všechny penzijní fondy Doplňkového penzijního spoření loni svým klientům vydělali, některé skutečně hodně. 

Dynamické fondy

Mezi dynamickými fondy je jasným vítězem NN Růstový, který svým klientům připsal zhodnocení 31,1 %. Tento fond od NN se ale vyznačuje značnou volatilitou (kolísavostí) a například v roce 2022 byl druhým nejhorším. Je tak skutečně potřeba porovnávat fondy podle jiných parametrů, než je výkonnost v jednom roce. 

Na druhém místě se v roce 2023 umístil fond Uniqa Akciový s výnosem 28,9 %. Stejně jako u NN jde o velmi kolísavý fond, který byl o rok dříve zcela nejhorší, když skončil v minusu o 21 %. 

Třetí místo obsazuje fond ČSOB Dynamický s výnosem 23,4 %. 

Vyvážené strategie

Mezi vyváženými fondy se dařilo většině fondům víceméně dost podobně. Nejlepším vyváženým fondem byl ten z dílny ČSOB, s výnosem 15,9 %, ale i ČS Vyvážený a Uniqa Vyvážený připsali investorům výnos nad 15 %. Jen o trochu méně pak NN (14,6 %), KB (14,3 %) a Generali (14,3 %). Nejslabší byl fond od Allianz s výnosem 11,8 %. 

Konzervativní strategie

V plusu skončili také všechny Povinné konzervativní fondy, které musí tvořit každá penzijní společnost. O první dvě místa se postaraly opět fondy od České spořitelny a ČSOB, jen v opačném pořadí, než u Vyvážených fondů. ČS připsala 10,2 %, ČSOB 9,4 %. I nejslabší fond, od Consequ, zhodnotil o 6,8 %. 

Na závěr je potřeba připomenout, že spoření na penzi je dlouhodobá záležitost, při které na výkonnosti v jednom roce až tolik nezáleží. Proto se podívejte ještě na Velký přehled penzijních fondů, kde hodnotím jednotlivé fondy na období přes 10 let. 

Chcete poradit, jak nejlépe spořit či investovat na stáří? 

Zanechte mi na sebe kontakt a brzy se vám ozvu. 

Další články