Změny v autopojištění od roku 2024

06.09.2023

Rok 2024 přinese hned několik změn v autopojištění. Kromě navýšení minimálního zákonného limitu z 35 na 50 milionů půjde například o povinnost pojistit i další dopravní prostředky. 

Navýšení minimálního limitu povinného ručení

Aktuálně platí minimální limit povinného ručení ve výši 35 milionů korun. Ačkoli se to může zdát jako dostatečně velká částka, nastávají v praxi občas případy, kdy ani zdaleka nestačí. Nejde totiž jen o škodu na jiném vozidle či na jiném majetku, ale zejména o škodu na zdraví, ušlém zisku a dalších nákladech léčení. A takové škody mohou právě až do desítek milionů vyšplhat. I proto se minimální limit povinného ručení od roku 2024 zvyšuje na 50 milionů korun. Svým klientům ale doporučuji limit ve výši minimálně 70 milionů korun. Rozdíl v ceně je minimální, krytí v případě nehody mnohem lepší. V případě cestování do zahraničí je určitě vhodné přemýšlet i o limitu 100 milionů korun. 

Změna definice vozidla

Nově bude potřeba pojistit i některá vozidla, či spíše vozítka, která až doposud povinné ručení neměla. Může jít například o zahradní traktory, segwaye, elektrické koloběžky, golfová vozítka nebo o některé pracovní stroje. Povinnost uzavřít povinné ručení budou mít v případě, že mohou jet alespoň 25 km/h, případně 14 km/h pokud váží více, než 25kg. 

Výjimkou jsou pak elektrokola, protože u nich se předpokládá, že elektromotor pouze vypomáhá a netvoří hlavní sílu při pohybu. Zahradní traktůrek pak nemusíte pojistit v případě, že s ním jezdíte pouze po svém pozemku. Pokud byste však jen potřebovali přejet silnici na druhou stranu, již byste si traktůrek pojistit měli. 

Zelená karta již nebude potřeba

Od příštího roku budou také probíhat kontroly zelených karet už jen digitálně. Nebudete ji s sebou tedy muset vozit. To ovšem platí pouze v případě, kdy jezdíte jen po území České republiky. Do zahraničí bude stále potřeba. I proto si ji většina řidičů v autě bude nadále nechávat. 

Chcete pomoci nastavit nejvýhodnější autopojištění? Díky spolupráci se 12 pojišťovnami pro vás vždy mohu vybrat to nejlepší. Zanechte mi kontakt a brzy se vám ozvu. 

Další články