Kam investovat v roce 2024?

01.01.2024

Je tu rok 2024 a pro mnohé jde o čas k zamyšlení, jak co nejlépe zhodnotit finanční prostředky v právě začínajícím roce.  Každý investor má jiné cíle, jiný horizont a jiný vztah k riziku. Z následujících čtyř možností si ale vybere většina investorů. 

Repofondy

Investice do fondů využívajících reposazbu ve výši 7 % ročně byla v roce 2023 jednou z nejoblíbenějších. Během krátké chvíli v nich bylo nainvestováno přes 10 miliard korun. A i pro rok 2024 to může být pro většinu investorů dobré "parkoviště peněz". I po snížení sazeb ČNB totiž repofondy nabízí výnos nad 6 % ročně, což je výrazně zajímavější než spořící účty. Obzvlášť v situacích, kdy klient nemusí výnos danit, což je významně odlišuje od spořících účtů. Tyto fondy se vyznačují prakticky nulovou kolísavostí. O krátkodobém uložení peněz se můžete více dočíst například v tomto článku: Kam dnes uložit peníze na krátkou dobu?


Dluhopisové fondy

Na očekávaném poklesu úrokových sazeb centrálních bank budou naopak vydělávat dluhopisoví investoři. Je totiž ekonomicky dáno, že při poklesu úrokových sazeb centrálních bank roste cena dluhopisů. S klesajícími sazbami nejen ČNB jsou tedy dluhopisové fondy adepty na investici roku u mnoha investorů. Na další 2-3 roky očekávám výnos některých dluhopisových fondů na úrovni 7-10 % ročně, navíc bez kolísavosti, na jakou jsme při podobných výnosech zvyklí u akcií. Proč to tak může být?

Dluhopisové fondy mají totiž nakoupeny dluhopisy (státní i firemní), s vysokým úrokem posledních let. To je způsobeno zejména tím, že bylo možné bezrizikově uložit peníze u ČNB za 7 % (reposazba) a pokud tak firma či stát chtěli vydat dluhopisy, museli nabízet také zajímavý výnos. Často i okolo 10 % ročně. Ale jakmile úrokové sazby centrálních bank klesnou, poklesnou i úroky nově vydávaných dluhopisů. A teď to důležité – chtěli byste koupit dluhopis s výnosem 5 % nebo s výnosem 10 %? Asi se shodneme, že ten s vyšším výnosem, a proto bude právě tento dluhopis mít vyšší cenu, pokud se bude prodávat před jeho splatností. A právě to fondy často dělají. Zároveň mají právě tyto dluhopisy z posledních dvou let nakoupené.

Velmi zajímavou kombinací může být uložení krátkodobých peněz v repofondech a střednědobých peněz právě v dluhopisových fondech.

Nemovitosti

Nemovitosti jsou ve slevě. Tedy alespoň ty jednotlivé, které si běžní investoři pořizují. Mnoho investičních bytů lze sehnat i o 30 % levněji než před rokem. Když k tomu přičteme klesající úrokové sazby hypoték, může jít o velmi zajímavou příležitost. Hypotéky, které se loni nabízeli za 7 %, lze dnes získat s úrokem lehce nad 5 %. U nemovitostí platí, že je potřeba hledat a důkladně vybírat.

Pro ty, kteří se nechtějí o výběr bytu, následně nájemníka a mnoho dalšího starat, je možné opět využít i některý z mnoha nemovitostních fondů. Od těch zaměřených právě na nájemní bydlení, přes kancelářské prostory až třeba k retailovým parkům nebo logistickým centrům.

Akcie

Akcie v roce 2023 připisují dvouciferné výnosy. Index S&P500 zhodnotil peníze o 25 %, německý DAX o 18 %. U většiny investorů se již podařilo smazat ztráty z roku 2022.

Na dlouhém horizontu, tedy 8 a více let, jsou akcie téměř vždy dobrou volbou. Při také délce investice totiž až tolik nevadí větší propady, protože nám jde o konečnou částku při výběru peněz. A akcie dlouhodobě přinášení výnos 7-10 % ročně. Na těchto dlouhých horizontů u většiny investorů akcie převažují. 

Ať je váš rok 2024 investičně úspěšný!

Chcete se poradit ohledně složení vašeho investičního portfolia? 

Zanechte mi na sebe kontakt a brzy se vám ozvu. Moje téměř jedenáctileté zkušenosti v oboru se vám pomohou. 

Další články