Investovat se vyplatí – 4. díl – akciové fondy

20.03.2020

V našem seriálu jsme si již představili fondy peněžního trhu a dluhopisové. Nyní jsou na řadě fondy akciové.

Ačkoli se stále jedná o podílové fondy, tak se akciové již od dluhopisových poměrně výrazně liší. Jde zejména o doporučený investiční horizont a investuje se do odlišných aktiv.

U dluhopisů již víme, že se jedná v podstatě o to, že půjčujete firmě nebo státu své volné peníze. Za to vám náleží úrok. U akcií je to ale jinak. Akcie je podíl na společnosti. Pomocí podílových fondů tak můžete z části vlastnit několik desítek až stovek firem. Výnosem není úrok, ale rostoucí cena akcie. Některé firmy navíc vyplácejí dividendu - podíl na zisku. Tyto dividendy pak dostává investor na svůj bankovní účet nebo se znovu investují a zhodnocují. 

Zhodnocení

Akciové fondy nabízejí výrazně vyšší potenciální výnos. Očekávaný výnos se pohybuje v rozmezí 5-10% ročně. Je však nutné vědět, že investiční horizont u akciových fondů je minimálně 5 let. Osobně doporučuji raději 8-10 let.

Pokud tedy klient plánuje investovat na více než 5 let, tak již nedává příliš smysl investovat všechny prostředky do dluhopisových fondů, ale je vhodnější rozložení peněz mezi více aktiv. 

Poplatky

Vstupní poplatky jsou podobné dluhopisovým fondům. Ačkoli najdeme i fondy, které si účtují 5% poplatek z každé jednotlivé investice, tak považuji za rozumnou výši na úrovní 1,5-2%. 

Pokud jste nečetli první tři díly, naleznete je pod následujícími odkazy:

Investovat se vyplatí - 1.díl - Co jsou podílové fondy?

Investovat se vyplatí - 3.díl - Dluhopisové fondy

Máte dotazy k investování? Klikněte na tlačítko níže a poradím vám.