Jak dlouho bude trvat zdvojnásobení investice?

29.10.2020

Představte si situaci, kdy chcete zdvojnásobit svou investici. Nezáleží na tom jestli jde o tisícovku nebo milion. Jak dlouho vám zdvojnásobení bude trvat?

V České republice leží jen na běžných účtech hodně přes bilion korun. Tyto peníze nic nevydělávají a díky inflaci jen ztrácí svou hodnotu. Další miliardy najdeme na spořících účtech. I tam ale hodnotu ztrácejí, i když pomaleji. 

Vliv inflace

Inflace je nyní dle České národní banky přibližně 3,5%. Co to znamená? Znamená to, že každý rok přicházíme o 3,5% hodnoty svých peněz. Pokud tedy máme na účtu 100 000 Kč, budou mít za rok hodnotu pouze 96 500 Kč. Účetně to bude stále 100 000 Kč, ale díky růstu cen o zmiňovaných tři a půl procenta, si za ně koupíme méně. A takto to klesá neustále. Rok za rokem. 

Když s klienty hledáme vhodnou investici, řešíme často požadavek, aby bylo zhodnocení vyšší, než právě zmiňovaná inflace. 

Dvojnásobek investice

Dalším parametrem je zhodnocení investice podle toho, za jak dlouho se podaří danou investici zdvojnásobit. 

Pokud by klient nechal peníze na běžném účtu se zhodnocením 0,1%, trvalo by to neskutečných 696 let. Na spořícím účtu se zhodnocením 1% by se doba zkrátila na 72 let

Prakticky jedinou možností, jak se dožít zdvojnásobení investice jsou akcie a nemovitosti. Při průměrném zhodnocení globálních akcií ve výši 6% bychom na zdvojnásobení čekali 12 let, což už je výrazně lepší. Pro naprostou většinu obyvatel je to jediná reálná možnost, jak se zdvojnásobení dožít. 

Zhodnocení u nemovitostí je velmi složité počítat a proto se jím v tomto textu nebudu zabývat. Záleží na lokalitě, povaze investice (koupě a prodej nebo pronájem). 

Do výpočtu jsem nezapočítal daň, kterou byste museli na spořícím a běžném účtu odvést. Ta by ale potřebnou dobu ještě více prodloužila. U akcií se v období nad 3 roky daně neřeší. 

Chcete dostávat informaci, když napíšu nový článek? Stačí kliknout na tlačítko níže a už vám nic neuteče.

Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Další články