Jaký byl rok 2022 v investicích a co čekat od toho následujícího?

30.12.2022

Rok 2022 byl v investicích jedním z nejhorších za posledních mnoho desetiletí. I tak se ale dalo vydělat, namísto utrpení velkých ztrát. Které nástroje ztratili nejvíc a které naopak získávaly?

Na začátek si řekněme, že pokud některý investiční nástroj získával, tak jen nominálně. Po odečtení inflace není žádný rozšířený produkt, který v roce 2022 svým investorům překonal inflaci. 

Největší propadáky

Pravděpodobně největším propadákem roku je Bitcoin. Ten od začátku roku ztrácí přes 65 %. Dvě třetiny jeho hodnoty jsou tak odmazány. 

Graf: google.com/finance

Nedařilo se ani akciím a to po celém světě. technologický index Nasdaq ztratil třetinu hodnoty (33,82 %), známější S&P500 pak pětinu (19,75 %).

Grafy: google.com/finance

O trochu lépe vyšel mezi akciemi například německý DAX, kterému pomohlo poslední čtvrtletí. Díky němu tak končí v minusu "jen" 12 %. 

Graf: google.com/finance

Dluhopisy

Nedařilo se ani dluhopisům. To bylo způsobeno navyšováním úrokových sazeb centrálních bank, ať už naší ČNB nebo ECB a FEDem. To má vždy negativní dopad na cenu dluhopisů, ačkoli to zároveň vytvořilo skvělou příležitost pro další roky. Ti, kteří nakoupili nebo ještě v dohledné době nakoupí jednotlivé dluhopisy se mohou těšit na pěkný fixní výnos i v dalších letech, kdy už inflace poklesne. Záleží jen na tom, jakou splatnost si zvolí.

Dobrá příležitost to bude i pro dluhopisové fondy, protože s poklesem úrokových sazeb v ekonomice, který dříve nebo později bude muset přijít, zhodnotí právě dluhopisové fondy peníze investorům opravdu zajímavě. Dovolil bych si říct, že dočasně i lépe, než ty akciové. 


Nemovitostní fondy v ČR

Dařilo se ale nemovitostním fondům. Ačkoli nemovitosti jako takové zaznamenaly poklesy cen. Jednalo se ale zejména o ceny nemovitostí určených k bydlení. Ty se oceňují porovnávací metodou, zatímco fondy výnosovou. A jelikož mají nemovitostní fondy zpravidla v nájemních smlouvách i inflační doložky, rostla jejich hodnota. Na nemovitostních fondech se dalo v roce 2022 vydělat v průměru 6-8 %. 


Diverzifikované portfolio

Základem úspěchu v roce 2022 bylo diverzifikované portfolio. Poklesy na akciových trzích mohly být vyváženy výnosy z nájmů či z dluhopisů. Cena nemovitostí i dluhopisů klesla, nicméně výnosy z nich ne. Mnohým mým klientům pak s výkonností portfolia pomohly právě nemovitostní fondy a fondy na repo sazby ČNB, které po druhou polovinu roku přinášely stabilní výnos nad 6 % p.a. A pravděpodobně ještě v roce 2023 přinášet budou. 

Příležitosti pro rok 2023

Jak už jsem zmínil, zajímavá příležitost se tvoří na dluhopisech a dluhopisových fondech. Příležitost, kterou někteří využijí a jiní to nestihnou. 

Zajímavou investicí mohou být i jednotlivé nemovitosti. Některé lze již nyní získat se slevou i 20 % oproti začátku roku 2022. Chce to hledat a být připraven. I za cenu dražších hypoték se může koupě investiční nemovitosti vyplatit. 

Volné peníze by neměly být na běžném účtu, pokud nejsou potřeba. Vhodnou možností jsou fondy na repo sazbu ČNB, které vynáší přes 6 % p.a.

Pokud bude předpoklad rychlého odeznění recese, může se velmi dobře dařit i akciím. Nicméně je to do značné míry spekulace. 


Na závěr bych ještě zmínil důležitost investičního plánu. Pokud je plán dobře sestaven, není pro investora problém propad o 20 ani 30 %. Plán s propady počítá. Součástí je samozřejmě také vhodně nastavený investiční horizont. 

V případě zájmu o konzultaci mě můžete kontaktovat skrz formulář níže. 

Uvedené informace nejsou investičním doporučením a jsou pouze názorem autora článku. 

Další články