Na trhu je nedostatek zlatých slitků. Čím to je?

04.04.2020

Téměř nikde na světě nyní nelze ihned nakoupit nejžádanější kousky zlata, ale ani  většinu gramáží stříbra. Co za tím je a dá se očekávat brzké zlepšení této situace?

Jako první důvod vidím růst poptávky po drahých kovech v období nejistoty. Historie jasně ukazuje, že v době nejistoty na finančních trzích jednoznačně vládne chuť doplňovat zásoby právě zlata a stříbra, částečně i platiny.  Současná koronavirová krize je navíc přesně tím, co investoři opravdu neočekávali a ani nemohli. V takové chvíli je poptávka po drahých kovech ještě vyšší. 

Druhým důvodem je zastavení těžby a zpracování drahých kovů, způsobené nařízenou karanténou a problémy s dopravou a dodávkami. Mincovny tak zdaleka nemohou uspokojit obrovský nárůst poptávky. 

Na mnoha místech světa zlato je, nicméně jde často o cihly o velikosti 400 uncí (12,44 kg) s aktuální cenou okolo 15 milionů Kč. Pro naprostou většinu drobných investorů tak není možné tyto cihly získat. Nejčastěji se nakupují jednouncové slitky (31,1 g), které jsou ale prakticky vyprodané. 

Obdobná situace je i u stříbra, kde se jednouncové mince téměř sehnat také nedají, stejně jako nejoblíbenější "kilovky". Například americká mincovna U.S. Mint prodala za první tři dny března více mincí, než za celý únor. Za celý březen je pak na úrovni celého roku 2019. 

Zdroj obrázků: silverdoctors.com

Zlepšení lze očekávat nejdříve za měsíc, spíše bych to viděl na 45-60 dní. I kdyby se během pár týdnu těžaři i mincovny rozjeli, tak budou mít co dělat jen s uspokojením fronty objednávek, která se jim tvoří. 

Máte zájem o konzultaci ohledně investic do drahých kovů? Stačí kliknout níže a pomohu vám.