Jaký bude váš důchod?

14.07.2021

Česká správa sociálního zabezpečení spustila portál, na němž si může každý občan zjistit orientační výši svého budoucího důchodu. K čemu je to dobré?

Svým důchodem by se měl čas od času zabývat každý a to třeba už od ukončení školní docházky a nástupu do první práce. Důchod je totiž narozdíl od jiných rizik, se kterými se můžeme během života setkat, nevratný. Živí se z něj nedostaneme a jak ho prožijeme určuje již to, jak se chováme třeba už od dvaceti nebo třiceti let věku. Alespoň po finanční stránce. 

Velmi nemilá bude kontrola vašeho budoucího důchodu zejména, pokud jste OSVČ nebo máte ze zaměstnání nadstandardní příjmy. Velký skok zažijí ale i všichni ostatní. A to i mnozí z těch, kteří si na důchod už spoří. 300 nebo 500 Kč do penzijka totiž nejspíš stačit nebude. Při třech stovkách do "starého" penzijka, což je něco, co u klientů vídám stále velmi často, totiž naspoříte za 35 let pouhých 126 000 Kč a pokud přičteme státní příspěvky a zhodnocení okolo 1%, dostaneme se někam těsně pod 200 000 Kč. Pokud pak budete v důchodu potřebovat navíc třeba 10 000 Kč měsíčně, nevystačí vám naspořená částka ani na dva roky života. 

A při stejném vkladu v novém penzijku? Tam už lze uvažovat i o výnosu okolo 6% a výsledná hodnota tak bude okolo půl milionu korun. To už je lepší, ale stále je to velmi málo. 

A jak nízkému důchodu bránit?

Základem je vytvořit dostatečný obnos peněz a majetku, na což lze smysluplně využít jen akcie a nemovitosti. Tato aktiva totiž umí generovat příjem i během čerpání renty právě v důchodovém věku. Zjednodušeně lze říci, že za každých 5 000 Kč měsíčně, které vám budou chybět, musíte mít připraven 1 milion korun. Samozřejmě je možné doplnit portfolio i dalšími instrumenty, například dluhopisy. Je to značně individuální a kromě věku záleží i na dalších faktorech. 

Zjistěte si i vy výši vašeho důchodu. Využít můžete tento odkaz:  https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/sluzby/informativni-duchodova-aplikace 

Pokud už nyní víte, že vám důchod stačit nebude, napište mi. Vymyslíme spolu, jak se na něj lépe připravit. 

Další články